Lojistik Sektörü Nedir

Lojistik Sektörü Nedir
28.05.2022
423

Lojistik Sektörü Nedir

Sanayi devriminin gelişmesiyle makineleşme artmış ve üretilen ürünler el emeği ile üretilen ürünlere göre çok daha hızlı üretilmeye başlamıştır. Üretilen ürünlerin fazla olması bu ürünlerin satışının arttırılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Ancak üretilen ürünün üretim yapılan yerde yeteri kadar satılma imkanı olmamaktadır. Bunun için de diğer dünya ülkelerine taşınması ve oralarda pazarlanması gerekmektedir.

 Ortaya çıkan bu ihtiyaç lojistik sektörünün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Lojistik de ürün, hizmet insan vb. kaynakların istenilen yerde ve zamanda karşılanmasını sağlayan bir araç olarak tanımlanabilir. Lojistik sadece taşıma değil, depolama, ambalajlama, etiketleme ve malzemelerin idaresini kapsamaktadır. Lojistiğin başarılı olması için doğru yer, doğru zaman, doğru ürün, doğru miktar ve doğru maliyet faktörlerinin bir arada bulunması gerekmektedir.

 Türkiye’de Lojistik

 Önceki yıllarda kara yolu taşımacılığı ön planda olan Türkiye’de son zamanlarda demir yolu ve deniz yolu taşımacılığı da son derece gelişmiş ve kara yolu kadar önemli hale gelmiştir. Türkiye coğrafi konumu gereği Asya ve Avrupa Kıta’larının ortada yer almasıyla lojistik sektöründe diğer birçok ülkeye göre avantajlı durumdadır. Ancak bu coğrafi avantaj yeterli olamamaktadır. Lojistiğin gelişmesi için teknolojiye uyum sağlaması, yenilikçi olması, gümrük kapılarında yenilik yapılması ve geçişlerin kolay hale getirilmesi sağlanmalıdır.

https://nec-ay.com/80-120-ton-arasi-tonajli-vincler/
https://nec-ay.com/80-120-ton-arasi-tonajli-vincler/

 Lojistik Sektörü Nedir?

 Sektörel anlamda lojistik üretim yapan firmaların ürünlerini yurt içinde ya da yurt dışında istedikleri noktalara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırmalarını sağlayan sistem olarak tanımlanabilir. Lojistik firmaları ürünleri kara yolu, hava yolu, deniz yolu ve demir yolu ile istedikleri noktalara ulaştırmaktadırlar. Lojistik sektörü ile ilgili önemli olan bazı bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

-Lojistik sadece kargoculuk anlamına gelmemektedir. Tedarik zinciri yönetimidir vinc kirala

-Lojistik kelimesi Yunanca “Logistikos” kelimesinden gelmektedir.

-Türkiye lojistik sektöründe dünyada 30. Sırada yer almaktadır.

-Türkiye’de lojistik sektörü 52 milyar dolarlı hacme sahiptir.

-Türkiye coğrafi avantajına rağmen lojistik kapasitesinin sadece ‘ünü kullanmaktadır.

-Lojistik sektörünün en önemli sorunu yoldur.

Tonajlı vincler

Lojistik sektörünün gelişmesi için altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Devletlerarasında yaşanan siyasi sorunlar lojistik sektörüne de yansımaktadır. Örneğin iki devlet arasında yaşanan sorunlar binlerce aracın sınır kapılarında kilometrelerce sıra oluşturmasına neden olabilmektedir.

Whatsapp
Necmettin Aydın
Necmettin Aydın
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?